Sběratel čárkových kódůSbírka povídek kterou spojuje postava muže Adama, který dokáže pohledem do očí „přečíst“ jak čtečkou čárových kódů příběh každého, komu se do nich podívá.


Úryvek z povídky Spisovatelka:

Kolem cukrárny prošel rychlým krokem a vyběhl po třech schůdcích vedle do trafiky. Koupil si nové číslo Epochy a balíček žvýkaček.

Za pultem se líně ploužila neochotná prodavačka, raději těkal očima po vystavených časopisech, aby se nemusel zaobírat životem znuděné pětatřicátnice. Měl už dostatek zkušeností nasbíraných během let, kdy čtečkou v očích skenoval čárové kódy lidských duší, aby dokázal odhadnout, jak nudný život vede tahle nakynutá panička.

Pohledná, asi stejně stará brunetka, s udržovanou postavou a dlouhými vlasy do půl zad, to byla jiná káva. Vstoupila do prodejny právě v okamžiku, kdy se Adam chystal projít otevřenými dveřmi ven. Jejich pohledy se musely zákonitě setkat, pokud do sebe nechtěli narazit. Adam s omluvným úsměvem ustoupil o krok zpět, aby mohla vejít a v tom samém okamžiku o ní věděl všechno. Lehkým pokývnutím mu poděkovala a ze rtů jí sklouzlo jako kapička mléka slůvko „Pardon“. Adam sestoupil ze dvou schodů a na posledním se zastavil.