Drabblebajky

volno, opálit se, zříkat se, šváb, turnus

Ze života švába

„Kámoši z denního turnusu už mají volno, pořádně si to dnes užijou! Prolezli tajným tunelem pod prahem do špajzu a dávají si tam po kapce piva a slze rumu z vypitých flašek.
Já se té pijatiky musím zříct! Za to, že tady ležím jak lazar, může ten, co tu bydlí. Jeho žena mu říká Karle, ale někdy taky „chlupáčku“! Nečekaně zapnul infrazářič. Nestihl jsem z něj dost rychle utéct a opálil jsem se víc, než je pro švába zdrávo.
Někdo jde! Kolegové, kteří mají v koupelně noční, zdrhli pod vanu. Já jsem to nestihl! Už mě vidí, sbohem kamarádi…“
KŘUP!

naplno, skřivánek, výtažek, chov, projít

Slepičí lapálie

Na počátku byla malá noticka v novinách, že rapidně ubývá zpěvného ptactva a s hlasem skřivánka se tudíž už setkává jen málokdo.
Obžalovaný Alfréd Novák, genetický inženýr, se rozhodl najít řešení, protože měl skřivánčí zpěv rád. Šel do toho naplno a našel! Pořídil výtažek z hlasu jednoho obtížně uloveného skřivánčího jedince a tajně jím naočkoval chov slepic svého souseda.
„Tohle by mu nemělo jen tak projít, pane soudce! Požaduji náhradu škody za finanční i citovou újmu.
Zbytečně živím plný dvůr přestárlých slepic, ale zkuste jim zakroutit krkem, když zpívají jako skřivánci! Stýská se mi po kdákání.
A po slepičím vývaru!“

Břicho, pást se, škůdce, komfort, mnohem

Bleší stěhování

Přestěhovala jsem se. V novém bydlišti mám mnohem větší komfort – dostatek místa, teploučko a pást se mám taky kde. No jasně, pást se, čemu se divíte?! Pasu se na lidech, jsem přece zoologicky zařazena mezi škůdce, parazity, mezi spodinu hmyzí říše.
Bývalý majitel mě neustále pronásledoval a snažil se mě zničit. Pořád na mě něco sypal, stříkal a dokonce se mě snažil lovit holýma rukama.
Já jsem na něj ale vyzrála. Přeskočila jsem v autobuse na jiného krevního dodavatele. Tlustého! A usadila jsem se mu přímo pod břichem.
Jsem teď v naprostém klidu a bezpečí. On si tam totiž nedosáhne!

Osel, kůra, kopyto, ryba, salát

Bajka o oslovi a salátu

U sedláka na statku žil osel. Pracoval těžce celé dny a dostával za to jen trochu sena nebo trávy. Tu a tam ochutnal přerostlý salát ze zahrady nebo tuhé zelné listy z hlávek k obědu. Míval hlad, že by kůru chroupal. A od sedláka slýchal jen:
„Pohni tím kopytem, lenochu!“
Jednou se stalo, že ho hospodář zapomněl uvázat a osel se dostal ze stáje ven. Vlezl až do domu a zaslechl, jak hospodyně volá, že salát je na stole. Nemeškal, v mžiku vyprázdnil mísu a zmizel ve stáji.
Do rána pošel. Netušil, osel, že to byl majonézový salát s rybou.